Mutfak Temizliği ve Düzeni

Mutfakta pişen yemekler uzun vade de dolaplarda izlere ve lekelere sebep olmaktadır. Mutfak dolaplarının yüzeyini sürekli temizlemenizde fayda vardır. İçeriğini ise 2 ayda bir temizlemeniz gerekmektedir.

Mutfak Dolaplarının Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

  • Ahşap Temizleyici
  • 2 Adet Temizleme Bezi(İpek olması tercih sebebidir.)
  • Ilık Su(Soğuk su yerine ılık su kullanmanız: Dolabın tahriş olmaması açısından önemli bir maddedir.)
  • Merdiven(Gerekli yüksekliğe ulaşmak için kullanılması tavsiye edilir.)
  • Sprey Temizleyici(Dandik markalar kullanmamanız tavsiye edilir.)
  • Kuru Bez(Kullanacağınız bezin yüzeyinin dolabı çizmeyecek şeffaflıkta olması tavsiye edilir.)

Adım1:  Dolap içlerinin temizliği için öncelikle raflarda bulunan tabak,bardak vb. bütün eşyaların boşaltılması önemlidir. Eşyaların kırılıp dökülmesini önlemek, bütün ince noktalara ulaşmak ve rahat bir temizleme ortamı sağlamak açısından bu adım önemlidir.

Adım2: Bir kovaya ve ya kaba ılık suyunuzu boşaltın. Daha sonra ahşap temizleyicinin kapağı ile, kovanın içine bir miktar ahşap temizleyici boşaltın.

Adım3: Ellerinize temizlik  eldivenlerini geçirin. Kuru olan bezlerden birini ılık suyun içine daldırıp her tarafı ıslanana kadar ılık suyun içinde ovalayın.

Adım4: Merdivenin ayaklarını; kaymayacak şekilde yere koyun(Çocuklarınız veya evden herhangi birinin merdiveni tutması güvenlik açısından önemlidir.) Merdiveni sağlamlaştırdıktan sonra üzerine çıkın. Ilık suda ıslattığınız bez ile mutfak dolabının en üst rafından, yumuşak dairesel hareketler ile temizlemeye başlayın.

Adım5: Bitirdiğiniz her rafın içinin temizliğinden sonra, kapağına geçiniz. Daha sonra kuru hazırlamış olduğunuz kuru beziniz ile dolabınızın içini ve kapağını kurulayın. 

Mutfak Dolabımın Kapısı Gıcırdama Yapıyor!!!

Dikkat: Vida kısımları ve birleşme noktalarında metal cıvatalar bulunmaktadır. Bu adımda iyi durulama yapmazsanız, olası paslanma, gevşeme ve sökülme durumlarını ileri ki dönemlerde karşılaşacağınız sorunlardır. Mutfak dolabınızdan gıcırtı sesleri gelmeye başlar. Bu yazıyı okumadan temizledim ve dolabımdan o sesler gelmeye başladı diyorsanız yapmanız gereken çok basittir. Makina yağı veya benzeri bir yağı kullanmalısınız.

Bunun için elinize bir pamuk alın ve kullanacağınız yağ ile pamuğu hafifçe ıslatın. Dolaplarınızın yada kapılarınızın gıcırdayan menteşe ya da cıvatalarına, hafifçe sürün. Bunu yaparken dikkatli olmanız ve mutfak dolap kapaklarına ya da kapıların boyalı,ahşap kısımlarına sürmemeye özen gösterin.

Adım6: Mutfak dolaplarının tam temizliği için; bir süre kapaklarını açık bırakın. Bunu yaparken mümkün mertebe mutfak pencerenizi de açmayı ve içeriye temiz hava girmesini sağlayın. Temizleyiciler hava da asılı kalabilen ve kolayca dağılabilen ürünler olduğundan temizlik esnasında, mutfak eşyalarınızı olabildiğince uzakta tutmalısınız. 

Mutfak dolaplarınız masif, ahşap ve ya kaplama ise mutfak dolaplarınızın temizliği için özel temizleyiciler kullanın. Alırken buna özen gösterin ve satıcıya bunu mutlaka sorun. Masif dolaplar uzun süre ıslak kalırlarsa üzerinde izler ve lekeler kalabilir. Kaplama dolap da ise açılma ve tahriş söz konusu olabilir.

Bu nedenle silme işlerimi tamamlandıktan sonra, elinizi çabuk tutmalı ve kurulamalısınız.

Yorum Yaz